Aktualności

2017-11-24

Zasadniczo problem znaków towarowych nie jest nowy, ani odkrywczy i niemal każdy zapytany o tę kwestię, nawet intuicyjnie, jest świadom, że taka instytucja istnieje i w obrocie gospodarczym konieczne jest respektowanie cudzych znaków towarowych. Czym jest znak, jak wygląda procedura rejestracji znaku - w pierwszej części artykułu dla Nowego Markietingu wyjaśniają adwokat Marcin W. Cieśliński oraz aplikant radcowski Agata Wysoczyńska.

2017-11-03

Najem instytucjonalny ma na celu lepsze zabezpieczenie interesów wynajmującego i ochronę interesów osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych. Szczegóły novum na rynku najmów - dla HouseMarket.pl - przybliżają adwokat i wspólnik Agnieszka Adamczewska oraz aplikant adwokacki Dominika Bura z Kancelarii BCLA Bisiorek, Cieśliński, Adamczewska i Wspólnicy.

http://www.housemarket.pl/prawo_i_podatki/104/najem_instytucjonalny_mies...

2017-08-08

Z dniem 1 czerwca 2017 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, wprowadzająca liczne „nowości” w postępowaniu poprzedzającym wydanie decyzji administracyjnej. Zmiany w kodeksie, które mają wpływ na proces budowlany dla portalu Muratoraplus, omawia radca prawny Anna Zawadzka-Grzesiak oraz aplikant adwokacki Karolina Kowalska.

2017-07-04

Podobno najbardziej podoba nam się to, co już kiedyś widzieliśmy albo słyszeliśmy.

Reklamy wydają się potwierdzać tę znaną tezę. Jakie są jednak granice inspiracji? Czy można wykorzystywać bohaterów znanego serialu w reklamie? - adwokat Małgorzata Kociszewska dla Nowego Marketingu.

2017-06-02

Powszechność dostępu do Internetu kusi, aby korzystać z milionów zdjęć publikowanych codziennie w sieci. Umieszczając zdjęcie na portalu społecznościowym, musimy liczyć się z udzieleniem szerokiej licencji Facebookowi albo Instagramowi. 

Czy jednak oznacza to, że tracimy całkowicie kontrolę nad utworami „wrzucanymi” do sieci? Jakie kroki podjąć, gdy zorientujemy się, że nasze zdjęcie, rysunek czy nasza twarz zostały wykorzystane bez uzyskania naszej zgody? - przybliża dla serwisu Media i Marketing Polska adwokat Małgorzata Kociszewska.

2017-05-08

Jak będzie się kształtować odpowiedzialność cywilna za szkody powstałe na skutek wypadku w lokalu, który właściciel galerii na drodze umowy oddał w najem? - w najnowszym miesięczniku Galerie Handlowe adwokat Marcin Cieśliński oraz aplikant adwokacki Paulina Petroniec.

2017-04-11

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje przypadki, w których wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu bez zezwolenia twórcy, jednak dotyczy to wyłącznie korzystania w ramach tzw. użytku osobistego.

Adwokat Małgorzata Kociszewska dla OOHMagazine o tym jak bezpiecznie umieszczać zdjęcia w mediach społecznościowych.

http://oohmagazine.pl/11944,jak-bezpieczne-umieszczac-zdjecia-w-mediach-spolecznosciowych-.html

2017-03-30

Niemal każda fotografia umieszczona w Internecie stanowi utwór podlegający prawu autorskiemu. Adwokat Małgorzata Kociszewska podkreśla także, że wykorzystanie cudzego selfie, to de facto rozpowszechnianie wizerunku wymagającego zezwolenia osoby na nim przedstawionej.

https://sprawnymarketing.pl/publikacja-social-media/ 

2017-03-28

W kwietniowym numerze Muratora, adwokat Michał Bisiorek i aplikant adwokacki Dominika Bura podpowiadają na co zwrócić uwagę, aby składany w urzędzie projekt domu i jego otoczenia spełniał wszystkie wymogi formalne, co może skrócić czas oczekiwania na jego zatwierdzenie i uzyskanie zgody na budowę.

http://murator.pl/prawo-i-pieniadze/projekt-budowlany_3533.html

2017-03-09

Publikowanie zdjęć reporterskich z okresu PRL stało się ostatnio dość popularne. Czy zdjęcia reporterskie są „dobrem powszechnym”, a fotoreporterzy, będący świadkami ówczesnych wydarzeń, nie mają prawa decydować o ich wykorzystaniu? - na te temat adwokat Małgorzata Kociszewska dla NowegoMarketingu.

http://nowymarketing.pl/a/13074,dawne-zdjecia-reporterskie-czy-mozna-je-dowolnie-wykorzystywac

Strony