Aktualności

2017-08-08

Z dniem 1 czerwca 2017 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, wprowadzająca liczne „nowości” w postępowaniu poprzedzającym wydanie decyzji administracyjnej. Zmiany w kodeksie, które mają wpływ na proces budowlany dla portalu Muratoraplus, omawia radca prawny Anna Zawadzka-Grzesiak oraz aplikant adwokacki Karolina Kowalska.

2017-07-04

Podobno najbardziej podoba nam się to, co już kiedyś widzieliśmy albo słyszeliśmy.

Reklamy wydają się potwierdzać tę znaną tezę. Jakie są jednak granice inspiracji? Czy można wykorzystywać bohaterów znanego serialu w reklamie? - adwokat Małgorzata Kociszewska dla Nowego Marketingu.

2017-06-02

Powszechność dostępu do Internetu kusi, aby korzystać z milionów zdjęć publikowanych codziennie w sieci. Umieszczając zdjęcie na portalu społecznościowym, musimy liczyć się z udzieleniem szerokiej licencji Facebookowi albo Instagramowi. 

Czy jednak oznacza to, że tracimy całkowicie kontrolę nad utworami „wrzucanymi” do sieci? Jakie kroki podjąć, gdy zorientujemy się, że nasze zdjęcie, rysunek czy nasza twarz zostały wykorzystane bez uzyskania naszej zgody? - przybliża dla serwisu Media i Marketing Polska adwokat Małgorzata Kociszewska.

2017-05-08

Jak będzie się kształtować odpowiedzialność cywilna za szkody powstałe na skutek wypadku w lokalu, który właściciel galerii na drodze umowy oddał w najem? - w najnowszym miesięczniku Galerie Handlowe adwokat Marcin Cieśliński oraz aplikant adwokacki Paulina Petroniec.

2017-04-11

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje przypadki, w których wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu bez zezwolenia twórcy, jednak dotyczy to wyłącznie korzystania w ramach tzw. użytku osobistego.

Adwokat Małgorzata Kociszewska dla OOHMagazine o tym jak bezpiecznie umieszczać zdjęcia w mediach społecznościowych.

http://oohmagazine.pl/11944,jak-bezpieczne-umieszczac-zdjecia-w-mediach-spolecznosciowych-.html

2017-03-30

Niemal każda fotografia umieszczona w Internecie stanowi utwór podlegający prawu autorskiemu. Adwokat Małgorzata Kociszewska podkreśla także, że wykorzystanie cudzego selfie, to de facto rozpowszechnianie wizerunku wymagającego zezwolenia osoby na nim przedstawionej.

https://sprawnymarketing.pl/publikacja-social-media/ 

2017-03-28

W kwietniowym numerze Muratora, adwokat Michał Bisiorek i aplikant adwokacki Dominika Bura podpowiadają na co zwrócić uwagę, aby składany w urzędzie projekt domu i jego otoczenia spełniał wszystkie wymogi formalne, co może skrócić czas oczekiwania na jego zatwierdzenie i uzyskanie zgody na budowę.

http://murator.pl/prawo-i-pieniadze/projekt-budowlany_3533.html

2017-03-09

Publikowanie zdjęć reporterskich z okresu PRL stało się ostatnio dość popularne. Czy zdjęcia reporterskie są „dobrem powszechnym”, a fotoreporterzy, będący świadkami ówczesnych wydarzeń, nie mają prawa decydować o ich wykorzystaniu? - na te temat adwokat Małgorzata Kociszewska dla NowegoMarketingu.

http://nowymarketing.pl/a/13074,dawne-zdjecia-reporterskie-czy-mozna-je-dowolnie-wykorzystywac

2017-03-02

Czy zwiedzając podczas wakacji światowe dzieła architektury zastanawiałeś się kiedyś, czy aby na pewno możesz dzielić się zdjęciami tych budowli? Czy zdjęcia z Wieżą Eiffle’a w tle możemy opublikować na portalu społecznościowym, a na stronie internetowej firmy albo wykorzystać do folderu reklamowego? - artykuł adwokat Małgorzaty Kociszewskiej dla OOH Magazine.

http://oohmagazine.pl/11656,fotografie-znanych-budowli.html

2017-03-01

Adwokat Małgorzata Kociszewska na łamach magazynu Media & Marketing Polska przypomina, że każda fotografia umieszczona w internecie jest utworem, a jej wykorzystanie, na przykład poprzez zamieszczenie na stronie internetowej, będzie wymagało zawarcia umowy licencji z uprawnionym z tytułu autorskich praw majątkowych.

http://mmponline.pl/artykuly/196508,jak-publikowac-zdjecia-w-social-media

Strony